Třídění šatníku: jak efektivně na to?

Roztřídit šatník a udělat v něm kompletní pořádek může být náročný úkol, který děsí už jenom při pouhé představě. Nicméně, tento úkol je nezbytný pro vytvoření funkčního a stylového šatníku. V článku si podrobně rozebereme jednotlivé kroky, kterými v průběhu celého procesu postupně budete procházet. Roztříděním šatníku snadno uvidíte, co máte, no a v neposlední řadě vytvoříte nové kombinace oblečení. A to za to stojí, že?!
Třídění šatníku (ilustrativní obrázek)

Třídění šatních skříní je základní činností, která vám může pomoci uklidit váš šatník, najít nové kombinace oblečení a zajistit, že budete nosit vše, co ve vašem šatníku máte a zároveň bude i vaše hlava lehčí, protože si ji nebudete lámat každé ráno nad tím, že nevíte, co na sebe. Ať už máte malou nebo velkou skříň, je důležité pravidelně třídit oblečení a zbavovat se věcí, které už nesedí, jsou nemoderní nebo už je nenosíte.

Třídění šatníku není žádná věda!

Zde je několik kroků, které vám pomohou roztřídit šatník:

  1. Začněte od nuly
  2. Roztřiďte věci na tři hromady
  3. Uspořádejte šatník

Začněte od nuly!

Prvním krokem při třídění šatníku je dát veškeré věci ze skříně pryč. To znamená vyndat všechno oblečení, boty a doplňky a vše dát na postel nebo podlahu. Před vámi se najednou začne tvořit hromada věcí, o kterých jste možná neměli ani páru, že je máte. Tímto způsobem můžete vidět vše, co vlastníte, a posoudit, co si opravdu potřebujete ponechat, co můžete darovat a co radikálně půjde z domu.

Roztřiďte věci na tři hromady.

Na první hromadu budete dávat takové oblečení, které Vám dělá radost, cítíte se v něm jistě a ani za nic byste se ho nezbavili, protože je to prostě váš oblíbený kousek. Nezapomeňte také zkontrolovat kvalitu tohoto kousku, zda nemá nějaké vady, zda nepotřebuje opravit, případně pokud je oblečení špinavé, udělejte si ještě hromádku vyprat a dát do pucu.

Do druhé hromady budou patřit kousky, které už mají své za sebou a chcete je poslat dál. Jsou to ty věci, které už vás nebaví, nechcete je nosit, jste jich jakoby přehlceni. Zařadit sem můžete i věci, které vyšly z módy nebo už nekorespondují s vaším životním stylem. Například maminka na mateřské dovolené nepotřebuje mít doma nespočet outfitů do kanceláře, protože až se bude do práce vracet, ráda si obmění šatník, obohatí ho o nové věci a do práce půjde jako nová. Proto do této hromady nekompromisně hoďte i to, co je poničené a nejde to spravit, nebo se tím už vy nechcete zabývat, protože to není kousek, který si chcete ponechat. Popřemýšlejte, kam věci z této kopice poputují. Možností máte hned několik – bazárek, Vinted, kontejner na textil, kamarádky… Jen taková malá rada, jakmile se nad něčím dlouho rozhodujete, je to znamení, že až tak moc to nepotřebujete. Když třídíte, je užitečné mít u sebe nějakou tašku, kam budete dávat věci, které se hodí třeba nějaké vaší kamarádce, případně věci, které půjdou do kontejneru na textil. Ušetříte si tím spoustu dalšího času a práce. A také se vyhnete znovu přemítání nad tím, zda si tu věc přeci jen neponechat.

Třetí hromádka nám trochu zamotává hlavu, ale potřebujeme jí tam. Jsou to věci, o kterých nejsme přesvědčeni, zda si je nechat, či je vyřadit. Prostě nevíme. Asi takhle – je fajn, udržovat tuhle hromádku co nejméně početnou a vyřazovat stylem spíše ano, nechám si to nebo ne, jde to z domu. Ale potřebujeme mít nějaká zadní vrátka a zatím to hodit do této kategorie, že ? Samozřejmě si tím prodlužujeme čas na třídění, které se pak může protáhnout až na 4 hodiny dle počtu věcí. Pokud si opravdu nejste jistí, oblečení si zkuste a případně si vyslechněte názor vaší stylistky nebo kamarádky. Sami pak uvidíte, že při tom množství věcí, které vlastníte, usoudíte, že některé kousky už opravdu neunosíte nebo už k nim vlastně ani nemáte vztah. Třídění zdar !

Třídění šatníku aneb uspořádejte si šatník

Jakmile si vše protřídíte, je čas zorganizovat si šatník. Každý má jiné možnosti, protože každý má k dispozici jiný typ skříně. Někdo má to štěstí, že má doma velkou otevřenou šatnu jen pro sebe, někdo se spokojí s menší skříní a šuplíky a někdo má velkou vestavěnou skříň, ale bez šuplíků. Vše má své výhody a nevýhody. Když k vám přijedu na osobní konzultaci, ráda vám poradím, jak oblečení skládat a využít tak úložné prostory na maximum. Doporučím vám i různé vychytávky, jak ušetřit místo díky organizérům a správnému spořádání věcí. Všude to jde, i když je místa málo, nebojte.

  1. Pověste si oblečení na ramínka. To zní jednoduše, že ? Ale co vlastně na ramínka patří? Určitě materiály, které mají tendenci se mačkat – některé šaty, košile, saka, bundičky a ještě bychom určitě na něco přišli. Všechna ramínka by měla být stejného druhu a barvy, aby skříň působila uceleně. Proto do takových ramínek investujte, změní to celkový dojem vašeho šatníku a věci na kvalitních dřevěných ramínkách vypadají lépe. Navíc je to investice navždy. Existuje spoustu materiálů a barev, ze kterých jsou ramínka vyrobena, tak si pořiďte takové, které vám budou dělat radost a budou vyhovovat vašemu stylu a vaší skříni.
  2. Složte si svetry do komínků a džíny s kalhotami uspořádejte do šuplíků podle metody Marie Kondo (složte na tři části). Pokud nemáte šuplíky, tak skládejte spodní díly také do komínků ideálně řaďte podle barev.
  3. Boty si uspořádejte do šatníku, tak abyste při otevření viděli všechny páry, které vlastníte. Připravte je na sezónu – očistěte je, ať se tím nemusíte zabývat při odchodu z domu.
  4. Kabelky jsou vhodné ukládat do úložných košů, které budou snadno dostupné a zase platí pravidlo – je nutné na vše dobře vidět. Koš vysunete a vyndáte pouze tu kabelku, kterou zrovna potřebujete. Kabelky ukládejte do košů prohledané, vyčištěné a zbavené nečistot.
  5. Kategorie doplňky je velmi rozsáhlá. Patří sem šperky, šátky, bižuterie, ozdoby do vlasů, pokrývky hlavy atd. Pro ukládání dražších šperků doporučuji klasickou šperkovnici dle vašeho výběru. Musí se vám líbit a odpovídat množství vašich šperků. Šátky a bižuterii doporučuji ukládat do speciálního organizéru, který najdete v různých obchodech jako je Pepco, Ikea. Ozdoby do vlasů a pokrývky hlavy mají u mě doma speciální šuplík. Pokud nemáte možnost šuplíku, zase můžete využít nějaký organizér, úložný koš atd.

Udržujte si svůj šatník pravidelně !

A konečně je důležité udržovat svůj šatník pravidelným tříděním oblečení a zbavováním se věcí, které již nenosíte. Dobrým pravidlem je provést třídění šatníku alespoň dvakrát ročně při obměně sezóny z podzim/zima na jaro/léto. Doporučuji vytřídit šatník vždy po sezóně, kdy už máte věci tak nějak okoukané. Pokud oblečení zazimujete, uchovávejte ho v úložných boxech, taškách na bezpečném místě. Proti molům hoďte do tašky pro jistotu levandulové mýdlo nebo gel s vůní cedru. Tyto potřeby seženete v každé drogerii. Pokud nemáte moc oblečení a nepotřebujete je zazimovat, doporučuji je ukládat ve skříni na méně dostupná místa a nechat prostor věcem sezonním.


Závěrem lze říci, že třídění šatníku může být zdlouhavý úkol, ale stojí za to. Vyklizením šatníku můžete vytvořit organizovanější a funkčnější prostor, najít nové kombinace oblečení a zajistit, že budete nosit vše, co máte ve svém šatníku. Udělejte si proto čas na třídění oblečení, darujte nebo vyhoďte věci, které již nenosíte, a užijte si skříň bez nepořádku! Netroufáte si na to sami? Neváhejte mě kontaktovat. Jsem tu k vašim službám !

Mgr. Michaela Kaczor

Jako zkušená osobní stylista chápu, že móda je víc než jen oblečení, které na sobě každodenně nosíte. Je to určitá forma sebevyjádření a způsob, kterým komunikujete svou unikátní osobnost a styl směrem k ostatním lidem. S mými dlouholetými zkušenostmi v oboru a vášní pro módní záležitosti Vám nabízím řadu personalizovaných služeb stylistky, které jsou doslova šité na míru vašim individuálním potřebám a preferencím. Chcete-li jednou provždy říct pápá módnímu faux pas, jistě budete s mými službami nadmíru spokojeni.